Agave geminiflora

33 Kč

Liberec

Odpovědět na inzerát

Sdílet inzerát
I
Agave geminiflora

Balení obsahuje 5 semen.Agave geminiflora nebo v češtině Agáve dvoukvětá je svým vzhledem atraktivní, jedinečná a v přírodě vzácná forma agáve, která byla v Evropě popsána již v roce 1817 z rostliny pěstované v Evropě, avšak původní lokalita byla dlouho neznámá, dokud nebyla v roce 1951 nalezena v mexickém státě Nayarit a v nedávné době také v sousedním státě Jalisco. Nikde jinde ji nelze nálézt. Druhové jméno geminiflora je latinské a znamená dvojkvětý, což odkazuje na párové květy vyrůstající na konci života na dlouhém stonku.
Agave geminiflora roste samostatně a uvádí se, že netvoří výhonky, ale může se stát po odkvětu, kdy rostlina odumírá, že z listů vyrazí nový výhon a vytvoří trs. Tvar růžice je koule s mnoha úzkými zašpičatělými listy, kterých může být 100 – 200. Dlouhé bývají 45 – 60 cm, ve spodní části o šířce asi 7 – 13 mm, směrem nahoru se zužují a na špičce jsou ostré. Na okrajích nejsou zuby jako je tomu u většiny jiných druhů agáve, ale místo nich u mnoha exemplářů tohoto druhu se z okrajů listů stáčejí bílá nitkovitá vlákna, která vytvářejí ozdobný efekt, někdy však zcela chybí. Také tuhost listů je proměnlivá a záleží na množství slunečních paprsků, pročež platí že čím víc slunce, tím pevnější listy. Po 10 – 15 letech nastává v době podzimní čas kvetení. Květný stvol vyrůstající z růžice může být až 6 m vysoký a o průměru 9 – 12 cm. Květy jsou po větší části jeho délky po dvou. Poupata mají tmavě fialovou barvu, zralé květy mají základní zelenou barvu na vnější straně, zbarvenou do fialova zejména směrem ke špičkám. Když se květy otevřou, špičky okvětních lístků se stočí dozadu a odhalí světle žlutou nebo bílou, případně zelenobílou lícní stranu květu, někdy zbarvenou do růžova nebo fialova. Plody jsou podlouhlé, asi 2 cm dlouhé, skrývající 3 – 4 mm dlouhá semena.
Tato agáve se snadno pěstuje a snáší extrémní teplo, sucho a také mírný mráz. Výborně se hodí do nádob a je ozdobou každé zahrady.
semena-neoseeds


Vloženo© Inzerce.net - bazar Rostliny
Nápověda - Podmínky - RSS